سه شنبه | ۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۸:۰۰
کد خبر: 9194
چهارشنبه | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۹:۴۲

آمریکا برجام را پذیرفت تا از منطقه برود

وزیر سابق امور خارجه با بیان اینکه آمریکا دیگر قدر قدرت نیست و ما قدرت بزرگ داریم اما هژمون نداریم، گفت: در جهان امروز دیگر قطب نخواهیم داشت اما یکی از دلایل موافقت آمریکا با برجام، کاستن از حضور خود در منطقه بود. اعراب منطقه و اسراییل به همین دلیل با برجام مخالف بودند که نمی خواستند شاهد کاهش حضور آمریکا در منطقه باشند.

مهمترین بخش اظهارات محمدجواد ظریف در (سلسله نشست های چهلمین سال تاسیس انتشارات اطلاعات ؛ نشست اول ژئوپلیتیک خلیج‌فارس) به شرح زیر است:

* دنیا گرفتار چالش شناختی است.

* خطاهایی که بعضا صورت می گیرد به دلیل شناخت و ادراک نادرست است.

* دوستان ما در جنوب خلیج فارس ادراک خود را اصلاح می کنند و ما در اصلاح این ادراک تا حدودی عقب هستیم.

* هنوز این تفکر غلط خرید امنیت در این کشورهای عربی وجود دارد البته انها به این نتیجه رسیده‌اند که نمی توانند با وابستگی به یک قطب برای خود امنیت تامین کنند.

* کویت قبل از اینکه به کشتی های خود پرچم امریکا بزنند پرچم شوروی را نصب کرده بودند.

* این کشورها این مشکل ادراکی را کماکان دارند که باید امنیت را خرید و نخستین آنها صدام بود.

* آنها تلاش کردند امنیت را با کمک صدام بخرند.

* یکی از رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس شخصا به آقای روحانی گفتند که ما ۷۵ میلیارد دلار به صدام پرداخت کردیم.

* زمانی که ایران قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت و طارق عزیز گفت تا مذاکره صورت نگیرد، آتش بس صورت نمی گیرد، دبیرکل وقت سازمان ملل به وزیرخارجه وقت دولت ریگان زنگ زد و او به دبیرکل جواب داد که ما در مهرماه که به نیویورک بیاییم با شما در این باره گفت و گو خواهیم کرد. می دانید که تاریخ را نمی توان فراموش کرد. وقتی این شرایط پیش امد دبیرکل به پادشاه وقت سعودی زنگ زد و ملک فهد در تماس با صدام، او را به پذیرش آتش بس متقاعد کرد. پادشاه وقت به صدام می گوید: «غرور ایرانی را زیر پا نگذار.» عربستان در ان زمان این فهم را داشت که نمی تواند کاملا به صدام اعتماد و تکیه کند اما در عمل متفاوت هم عمل می کرد.

* وقتی سیاست خرید امنیت از عراق شکست خورد، این کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای خرید امنیت به سراغ شوروی و امریکا رفتند.

* همین کشورها امروز برای خرید امنیت به سراغ اسراییل رفتند و متوجه نیستند که اسراییل در تاریخ خود از هیچکس حمایت نکرده و حتی به امریکایی ها در مذاکرات آزادی گروگانها لگد زده اند.

* اسراییل در تاریخ تقلبی خود به هیچکس رحم نکرد.

* این اشتباه شناختی کنار نرفته است.

* زمانی که آرامکو را تیر غیب زد، سعودی ها انتظار حمایت از آمریکا داشتند و حالا هم به دنبال خرید امنیت از اسراییل هستند.

* اشتباه ادراکی دوم ما و اعراب این است که فکر می کنیم امریکا به دنبال گسترش حضور خود در منطقه است اما امریکا به انتقال حضور و نفوذ به خارج از این منطقه است.

* آمریکا دیگر قدر قدرت نیست. ما قدرت بزرگ داریم اما هژمون نداریم. در جهان امروز دیگر قطب نخواهیم داشت اما یکی از دلایل موافقت آمریکا با برجام، کاستن از حضور خود در منطقه بود.

* اعراب منطقه و اسراییل به همین دلیل با برجام مخالف بودند که نمی خواستند شاهد کاهش حضور آمریکا در منطقه باشند.

* آمریکا در حال برون سپاری تامین امنیت به اسراییل است و کشورهای عربی منطقه که به دنبال عادی سازی رابطه با اسراییل هستند باید بدانند که دیر یا زود قربانی تامین منافع اسراییل خواهند شد.

* اشتباه ادراکی سوم که به ما هم بازمی گردد این است که اگر با چیزی مخالفت کردیم و چون خود را مرکز مشروعیت عالم می دانیم اگر به چیزی مشروعیت ندهیم جنبه اجرایی و عملیاتی پیدا نمی کند. در کاسپین این اشتباه را مرتکب شدیم و در مذاکرات شرکت نکردیم و بستر دریا را در غیاب ما تقسیم کردند.

* عدم حضور به معنای عدم شکل گیری از ترتیبات امنیتی خلیج فارس نیست بلکه به معنای عدم تامین منافع شما است. مگر جلوی طالبان را توانستیم بگیریم؟ خیر؛ از روند مذاکره حذف شدیم. همین قاعده درباره مسیرهای مواصلاتی هم هست که از این مسیرها دور ماندیم و بعضا حذف هم شدیم.

* در دنیای کنونی هم امریکا نمی تواند با وتو در شورای امنیت، مانع از قدرت مقاومت مردم غزه شود. جنگ اسراییل با مردم غزه هفت ماه است که ادامه پیدا کرده اما جنگ اسراییل با کشورهای عربی شش روزه تغییر کرده است. آمریکا نمی تواند تصمیم گیری ها را وتو کند و این را دنیا و مردم و افکار عمومی این را ثابت کرده اند.

* دو مبنای بازدارندگی،  نصر خدا و قدرت مردم هستند.

* مهم ترین کاری که می توانستیم پس از جنگ غزه بکنیم این بود که پیشنهاد توافق منع تجاوز به کشورهای منطقه داده و کنش ایران هراسی را نابود کنیم.

* تصویر ترسناک ساختن از ایران، هدف اسراییل است و ما هم نباید در این تله بیفتیم.

* این اشتباه ادراکی ما که خیال می کنیم اگر در روندی شرکت نکنیم شکل نمی گیرد اشتباه است.

* تصور نکنیم اگر fatf را نپذیرفتیم تنبیه نمی شویم و با تبعات ان روبه رو نمی شویم.

* دنیای امروز هرروز در حال تغییر است و ما هم هرروز باید فکر خود را نو کرده و تفکر جهان دو قطبی را کنار بگذاریم و واقعیت ها را ببینیم.

* بسیاری از انگاره های ما درباره نظم جهانی و حتی مردم خودمان غلط است.

* همسایه ها برای ما فرصت هستند.

* مردم برای ما فرصت هستند نه تهدید. به فرصت، امکان بالندگی بدهیم.

منبع: جماران

لینک خبر:

https://sobhtazeh.news/?p=9194

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
بانک سپه
بانک صادرات