شنبه | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۳:۱۶
کد خبر: 5394
یکشنبه | ۲۳ مهر ۱۴۰۲ | ۰۰:۵۵

 تاکید سفیر ایران در فدراسیون روسیه بر لزوم تسریع در بهره برداری از راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی

در حاشیه نمایشگاه اینوست شو مسکو، اکبر نیازی، سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه گفتگو کرده و در خصوص سازوکارها و راهکارهای گسترش روابط تجاری دو کشور براساس ظرفیت ها و توانمندی های مناطق آزاد تجاری صنعتی ایران و به ویژه منطقه آزاد انزلی به تبادل نظر پرداخت.

به گزارش صبح تازه، در این نشست که معاونین اقتصادی و بندری، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه و رایزن بازرگانی کشورمان در فدراسیون روسیه حضور داشتند، کاظم جلالی بر لزوم تسریع در بهره برداری از راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی تأکید کرد.

جلالی با اشاره به لزوم سرعت عمل در فعال سازی کریدور و تکمیل زیرساخت های حمل و نقلی، اشاره ای به حضور سه سال و ده ماه خود در روسیه و استمرار خبرهای بهره برداری این طرح نموده و تأکید کرد که تاخیر و دیر‌کرد، باعث عدم اقبال به برنامه های کشورمان می شود.

سفیر ایران در روسیه با بیان نقل قول لوتین مشاور عالی پوتین در ارتباط با عدم تناسب بسیار زیاد ظرفیت های حمل و نقلی کشورمان و نیازهای روسیه، گفت: باید از تمام فرصت های حمل و نقل ریلی، دریایی و جاده ای کشور جهت چند برابر کردن ظرفیت حدود ۱۵ میلیون تن کنونی بهره برد.

جلالی ضمن تجزیه و تحلیل نیازهای بازار روسیه بعد از تحریم های غرب، تصریح نمود اقتصاد روسیه منتظر تعلل و ناهماهنگی های ما نمی ماند.

وی با اشاره به این مهم که بهترین مسیر ارتباطی ما با روسیه دریایی است، اضافه کرد که با اتصال مسیر ریلی به بندر کاسپین، زمینه بهره برداری از فرصت های همکاری موجود و ترسیم زمینه های جدید همکاری ترانزیتی فرآهم می شود.

سفیر ایران در فدراسیون روسیه یکی از سازوکارهای شکست تحریم و فرصت سازی از آن در مسیر همکاری های منطقه ای توسعه روابط با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان کرد و گفت: باید توجه داشت بازار روسیه نیازمند همه نوع کالایی است، اما این کالا باید با کیفیت، قیمت رقابتی و ضمانت خدمات پس از فروش عرضه شود.

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست اقدامات و برنامه های سازمان متبوع خود جهت فعال سازی کریدور شمال جنوب، همکاری با مناطق ویژه اقتصادی و بنادر روسیه را تشریح کرد و افزود: حضور در نمایشگاه اینوست شو در قالب هم افزایی میان مناطق آزاد تجاری صنعتی ایران، اتاق بازرگانی ایران و روسیه، سازمان توسعه تجارت، و شرکت کشتیرانی دریای خزر در دستور کار قرار گرفته است.

اکبر نیازی با اشاره به همکاری خوب سازمان بنادر و کشتیرانی و به طور ویژه بندر انزلی، و مسئولین استان گیلان از عزم وزارت راه برای سرعت بخشیدن به عملیات تکمیل طرح ملی اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری قدردانی نمود و گفت: آماده هر گونه همکاری و هم افزایی میان نهادی با بخش دولتی و خصوصی ایرانی و روسی، در مسیر افزایش و تنوع بخشی به همکاری های دو و چند جانبه هستیم.

گفتنی است در این دیدار مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی، نائب رییس اتاق بازرگانی، و رایزن بازرگانی ایران، به بررسی فرصت ها، چالش هاو سازوکارهای بهره برداری حداکثری از ظرفیت های موجود و رفع موانع توسعه همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف لجستیکی پرداختند.

لینک خبر:

https://sobhtazeh.news/?p=5394

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
بانک سپه
بانک صادرات