دوشنبه | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۳:۱۴
کد خبر: 8299
شنبه | ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۲:۱۷

جزئیات از اولین اسناد صهیونیست‌ها

مجموعۀ چهارم از ویژه‌نامه سندنگار با عنوان «فلسطین؛ سرزمین غصب‌شده» به‌مناسبت روز جهانی قدس از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد.

به گزارش صبح تازه از خبرگزاری تسنیم، مجموعۀ چهارم از ویژه‌نامه سندنگار با عنوان «فلسطین؛ سرزمین غصب‌شده» دربرگیرندۀ آن‌دسته از اسناد مکتوب و تصویری آرشیو ملی ایران دربارۀ مهاجرت برخی یهودیان به فلسطین است که به‌همت معاونت اسناد ملی این سازمانه تدوین و تنظیم شده و توسط انتشارات معاونت پژوهش و منابع دیجیتال منتشر شده است.

مجموعۀ اسنادی «فلسطین؛ سرزمین غصب‌شده» شامل یک مقدمه تاریخی، سه مصاحبه تخصصی و ۴۵ عنوان سند در قالب ۷۵ برگ سند است. این اسناد که برای اولین‌بار منتشر شده است و در مخازن آرشیو ملّی ایران حفاظت و نگهداری می‌شود؛ روایتگر اقدامات گوناگون یهودیان صیهونیست، از جمله برخی فعالیت‌های تبلیغی آنها برای تشویق سایر یهودیان به مهاجرت به فلسطین و غصب آن سرزمین است.

به‌دلیل اهمیت حرکت‌های آغازین تشکیل رژیم صهیونیستی و نحوه پیشبرد سیاست غاصبانۀ صهیونیسم، دورۀ تاریخی منتخب در این روایت از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۱ شمسی است تا به‌نیکی بتوان رویکرد، ریشه‌ها و عمق سیاست‌های غاصبانۀ این گروه را در سطح منطقه نشان داد.

همچنین با سه نفر از صاحب‌نظران در زمینه مطالعات فلسطین حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، مجید صفاتاج و محمدتقی تقی‌پور مصاحبه‌هایی صورت گرفته است تا بخشی از ابعاد این حرکت غاصبانه و بناحق را برای پژوهشگران و علاقه‌مندان تبیین کند.

امید که این آگاهی‌بخشی مستند، گامی کوچک در تبیین اشغالگری رژیم صهیونیستی، بیان مظلومیت ساکنان مظلوم غزه، و یادآوری مسئله اول جهان اسلام به‌روایت اسناد باشد.

لینک خبر:

https://sobhtazeh.news/?p=8299

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
بانک سپه
بانک صادرات