شنبه | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۲:۵۲
کد خبر: 5601
چهارشنبه | ۱۳ دی ۱۴۰۲ | ۰۱:۱۵

خبر خوش تامین اجتماعی برای خانواده‌ها

بیمه تأمین اجتماعی یک نظام اجتماعی و حقوقی است که به منظور تأمین نیازهای اقتصادی و اجتماعی افراد در شرایط مختلف زندگی ایجاد شده است. 

به گزارش صبح تازهُ این نظام براساس اصول انصاف و تضامن اجتماعی عمل می‌کند و هدف اصلی آن حفاظت از افراد در برابر ریسک‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی است. به طور کلی، بیمه تأمین اجتماعی شامل پوشش‌های مختلفی مانند درمان، مرخصی بیماری، بازنشستگی، بیمه‌ی تولد و بیمه‌ی مرگ است. این بیمه به افراد در مواقع نیاز و وقوع رویدادهای غیرمترقبه کمک می‌کند و آن‌ها را در برابر دستخوشی‌های مالی و اقتصادی حفظ می‌کند.

فراز فرود های اجتماعی با ثبت نام در بیمه تامین اجتماعی

بیمه تأمین اجتماعی شامل یک سری خدمات و حقوق است که به صورت تعیین شده و بر اساس قوانین و مقررات، به افراد ارائه می‌شود و با ثبت نام و پرداخت حق بیمه ممکن می‌شود. پس از آن افراد با دریافت خدمات درمانی یا دریافت حقوق تأمین اجتماعی به عنوان در شرایط مختلف مانند: بیماری، بیکاری، مرخصی زایمان و بازنشستگی و… از خدمات آن استفاده می‌کنند.

بیمه تأمین اجتماعی در بسیاری از کشورها به عنوان یک وسیله مهم برای حمایت از افراد در مواقع نیاز و ایجاد توازن اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

چالش‌ها

در این بین ممکن است ثبت نام اعضای خانواده در بیمه تأمین اجتماعی با چالش و دشواری‌های مختلفی روبرو شود که ممکن است به عنوان یک فرآیند حیاتی ولی مهم در تضمین سلامت و ایمنی افراد اثرگذار باشد.

یکی از موضوعاتی مدارک مورد نیاز است چون برخی افراد ممکن است مشکلاتی در مورد تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز برای ثبت نام داشته باشند، که ممکن است زمان و انرژی بیشتری از آنها بگیرد.

برخی از افراد هم ممکن است با پیچیدگی فرآیند ثبت نام و نیاز به تکمیل فرم‌ها و مدارک مختلف مواجه شوند که این موضوع می‌تواند آنها را از ثبت نام باز دارد.

راهکارها

اما هیچ یک از این موارد، موضوعی نیست که بتواند مانع از ثبت نام افراد و اعضای خانواده‌ آنها در بیمه تامین اجتماعی شود. اولین گامی که به رفع چالش‌ها کمک کرده ترویج و اطلاع‌رسانی مناسب در مورد مزایای بیمه تأمین اجتماعی است تا افراد را به ثبت نام ترغیب کند و اطمینان حاصل کند، ممکن است کمی دردسر داشته باشد اما مزایای آن زیاد است.

بدست آوردن راهنمایی‌ها و اطلاعات کافی برای تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز هم کار دشواری نیست. اطلاعت مورد نیاز می‌تواند از سوی بخش اداری و منابع انسانی یا همکارانی که به موضوع آگاهی یا تجربه بیشتری دارند برای دیگران فراهم شود و این مسله هم حل شود.

تسهیل در فرآیند ثبت نام و ساده‌سازی مراحل ثبت نام هم از موضوعاتی است که در دستور کار سازمان تامین اجتماعی قرار داشته تا به افراد کمک شود بدون مشکلات این فرآیند را طی کنند.

البته در کنار این اقدامات اطلاع‌رسانی منظم و آموزش در مورد اهمیت بیمه و چگونگی ثبت نام هم در دفاتر اصلی بیمه انجام می‌شود تا افراد از اهمیت این مسئله آگاه شوند.

بنابراین با مجموعه اقدامات انجام شده می‌توان بهبود در فرآیند ثبت نام اعضای خانواده در بیمه تأمین اجتماعی امیدوار بود چون سعی شده از مشکلات ممکن کاسته شود. همچنین با مراجعه به سایت https://www.tamin.ir از خدمات مشاوره‌ای استفاده کنید یا با دیدن ویدوهایی که در سایت قرار داده شده است با فرایندهای مختلف آشنا شوید.

ثبت نام غیر حضوری با پنج گام در تکنولوژی

یکی از اقداماتی که در جهت تسهیل فرایند درخواست نام‌نویسی اعضای خانواده انجام شده، امکان نام‌نویسی غیرحضوری اشخاص تحت‌تکفل بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران بازنشسته و از کار افتاده است.

این درخواست در مورد اعضای درجه یک خانواده بیمه‌شده و مستمری‌بگیران (صرفا همسر یا شوهر، فرزندان و پدر و مادر) در صورت احراز شرایط قانونی و پس از استعلام برخط از پایگاه ثبت احوال قابل پذیرش است.

مقررات درخواست نام‌نویسی افراد تحت تکفل هم تابع مقررات تامین‌اجتماعی است که در صورت دارا بودن شرایط می‌تواند در سایت رسمی سازمان تامین اجتماعی پس از احراز هویت بیمه شده اصلی نسبت به بارگذاری مدارک مورد نیاز اقدام کنید.

  1. همچنین افرادی که مشمول بیمه تامین اجتماعی می‌شوند در صورتی که قبلا با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی؛ اقدام به ثبت‌نام نکرده‌ باشند، در گام نخست با عبور از مراحل مشخص‌شده می‌توانند ابتدا خود را ثبت‌نام کنند. بعد هم درخواست غیرحضوری نام‌نویسی افراد تبعی (تحت تکفل) بیمه‌شده در مورد اعضای درجه یک خانواده در صورت احراز شرایط پس از استعلام برخط از پایگاه ثبت احوال قابل پذیرش می‌شود.

البته اگر بیمه شده اصلی قبلا ثبت نام شده باشد می‌تواند سراغ مرحله بعد برود و انجام مرحله اول لازم نیست.

  1. در گام دوم نیز با ورود به محیط مشاهده و ثبت افراد تبعی از طریق منوی بیمه‌شدگان/خدمات نام‌نویسی/مشاهده و ثبت افراد تبعی توسط بیمه‌شده اصلی، گزینه «اضافه کردن فرد جدید تحت پوشش» را انتخاب خواهند کنید.
  2. در گام بعد، انتخاب گزینه اضافه کردن فرد جدید تحت‌ پوشش و نیز ورود کد ملی، تاریخ تولد و نسبت فرد تبعی را دنبال می‌کنند.
  3. در مرحله بعد، انتخاب گزینه دریافت اطلاعات از ثبت احوال نمایش داده می‌شود و در صورت صحت اطلاعات ثبت‌شده، نام، نام خانوادگی و نام پدر فرد تبعی، به‌صورت خودکار نمایش داده خواهد شد.
  4. در آخر نیز تکمیل سایر اطلاعات و بارگذاری مدارک موردنیاز و انتخاب گزینه «تایید و ادامه برای تکمیل درخواست» ثبت‌نام یادشده را تکمیل خواهد کرد.

آغاز فرآیند ثبت نام

علاوه بر ثبت نام غیرحضوری که راحت‌ترین راه ممکن است می‌توانید برای شروع فرآیند ثبت نام اعضای خانواده به یکی از دفاتر بیمه تأمین اجتماعی مراجعه کنید، چراکه در این مرحله، مشاوران متخصص اطلاعات لازم را به شما ارایه می‌دهند تا اقدامات لازم برای شروع فرآیند ثبت نام را آغاز کنید.

اقدامات کلی ثبت غیر حضوری اعضای درجه یک

  • صرفا می‌توانید برای تحت پوشش قرار دادن همسر، فرزند پسر (زیر ۲۰ سال سن یا مشغول به تحصیل در مراکز دانشگاهی) و یا فرزند دختر ( فاقد شغل و یا شوهر) اقدام کنید.
  • همچنین به منظور تحت پوشش قرار دادن پدر ، مادر ، شوهر و یا فرزند ذکور معلول ازکارافتاده، از منوی بیمه شدگان/ امور بیمه شدگان/ در سامنه خدمات تامین اجتماعی درخواست برقراری کفالت اقدام کنید. پس از تائید کفالت از سوی سازمان، افراد مورد نظر بدون نیاز به درخواست نامنویسی، تحت پوشش شما قرار می‌گیرند.
  • به منظور ثبت درخواست، شماره ملی و تاریخ تولد فرد مورد نظر را درج و نسبتش را از لیست نسبت انتخاب و سپس دریافت اطلاعات از ثبت احوال را انتخاب کنید
  • پس از دریافت اطلاعات از ثبت احوال، شهر محل صدور ، شهر محل تولد و شعبه را از لیست¬های مربوطه انتخاب و در صورت لزوم، مدارک لازم را بارگذاری کرده و سپس کلید تائید و ادامه را انتخاب کنید.

تکمیل فرم‌ها و ارائه مدارک موردنیاز

در مرحله بعدی، اعضاء خانواده موظف به تکمیل فرم‌های ثبت نام مربوطه هستند. اطلاعاتی همچون شناسنامه، کارت ملی، تصویر وضعیت تأهل و اطلاعات حساب بانکی جهت پرداخت مشخصات بیمه‌ها از جمله مدارکی هستند که باید به همراه فرم ثبت نام تکمیل و ارائه شوند.

بررسی و پردازش مدارک

بعد از تکمیل فرم‌ها و ارائه مدارک مورد نیاز، اقداماتی که بیمه شونده برای ثبت نام اعضای خانواده‌اش باید انجام دهد تمام می‌شود. اما روند ادامه دارد، کارکنان دفاتر بیمه تأمین اجتماعی با بررسی دقیق اطلاعات و مدارک ارایه شده فرایند پرونده ثبت نام را آغاز می‌کنند. این مرحله به منظور اطمینان از صحت و کامل بودن اطلاعات ارائه شده توسط اعضاء خانواده است.

صدور کارت بیمه و شماره حساب

پس از تایید اطلاعات، کارت‌های بیمه برای اعضاء خانواده صادر و شماره حساب بیمه تأمین اجتماعی به آنها اعلام می‌شود. این اقدام به عنوان یک شناسنامه برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی از طریق بیمه اجتماعی عمل می‌کند.

نقش این فرآیند در سلامت جامعه

ثبت نام اعضای خانواده در بیمه تأمین اجتماعی نقش بسیار مهمی در تضمین سلامت جامعه ایفا می‌کند. این فرآیند، فراهم کننده امکانات بهداشتی و درمانی برای افراد مختلف است و به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها نیز کمک می‌کند.

بنابراین توصیه می‌شود سرپرستان خانواده ابتدا در جهت ثبت نام خود و در ادامه با تکمیل این مراحل که از تصمیم تا اجرا زمان زیادی نمی‌برد، شرایطی را ایجاد کنند که خود و اعضای خانواده با داشتن بیمه تأمین اجتماعی، از خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار ‌شوند. به این‌ترتیب جامعه نیز از افزایش سلامت و رفاه برخوردار می‌شود که گامی موثر در جهت توسعه به شمار می‌آید.

منبع:گسترش نیوز

لینک خبر:

https://sobhtazeh.news/?p=5601

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
بانک سپه
بانک صادرات