شنبه | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۲:۲۸
کد خبر: 5453
یکشنبه | ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۰۷:۵۲

رونمایی از اولین اوراق مرابحه ارزی بانک ملت توسط رئیس کل بانک مرکزی

اولین اوراق مرابحه ارزی کشور با حضور رئیس کل بانک مرکزی در مرکز مبادله ایران رونمایی شد.

به گزارش صبح تازه، دکتر فرزین رئیس کل بانک مرکزی با تقدیر از بانک ملت در انتشار اوراق مرابحه ارزی گفت: بانک ملت همواره در نظام بانکی پیشرو بوده است و امیدواریم با استفاده از ابزار اوراق مرابحه ارزی برای تامین مالی، به سیاست های تثبیت بازار بانک مرکزی در کنترل تورم کمک کنیم.

وی در خصوص این اوراق اظهار داشت: این اوراق ابزار مطمئنی است که با توجه به تحریم  و عدم امکان استفاده از ارزهای خارجی، استفاده از سرمایه ایرانیان خارج و داخل کشور را برای تامین مالی پروژه های بزرگ کشور فراهم می کند.

رضا دولت آبادی، مدیرعامل بانک ملت نیز در مراسم رونمایی از این اوراق اظهار داشت: بانک ها با توجه به سیاست کنترل نقدینگی، به دنبال روش های جدید تامین مالی پروژه های اقتصادی هستند و نمونه آن اولین اوراق مرابحه ارزی است که در بخش اول ۱۰۰ میلیون یورو منتشر شده است.

وی در خصوص مزایای انتشار این اوراق از سوی بانک ملت گفت: با عرضه این اوراق، هم فشار به رشد دارایی ها کنترل می شود و هم منابع ارزی مورد نیاز پروژه بزرگ پالایشگاه بیدبلند فراهم می شود.

دولت آبادی گفت: انتشار این  اوراق و تامین نقدینگی از این راه، برای سایر بخش ها در دریافت تسهیلات محدودیت ایجاد نمی کند و علاوه بر تامین ارزی پروژه، منابع ارزی غیر مولد را به منابع مولد تبدیل می کند.

مدیرعامل بانک ملت در خصوص عرضه این اوراق و تاثیرات آن در اجرای پروژه جمع آوری گازهای مشعل  پالایشگاه  بیدبلند گفت: کل سرمایه گذاری پروژه یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلار است که تاکنون بانک ملت ۴۰ هزار میلیارد ریال آن را از محل تسهیلات ریالی، تامین و با عرضه ۲۰۰ میلیون یورو اوراق مرابحه ارزی، این پروژه بزرگ ملی ۲۰ درصد پیشرفت خواهد کرد.

به گفته دولت آبادی، با بهره برداری از پروژه و  افزایش صادرات، ۱۰۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی  نصیب پالایشگاه و اقتصاد کشور خواهد شد.

وی افزود: اجرای این پروژه علاوه بر کنترل بحث آلایندگی ۹هزار نفر اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد کرد.

دولت آبادی همچنین  از تلاش همه دست اندرکاران در صدور این اوراق در بانک مرکزی، سازمان بورس، مرکز مبادلات، همکاران بانک در معاونت بین الملل و شرکت تامین سرمایه تقدیر کرد.

علی سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلا  نیز با  قدردانی از بانک ملت در صدور اولین اوراق مرابحه ارزی کشور گفت: حداقل سرمایه برای این اوراق یک میلیون یورو است، دوره پذیره نویسی از هفته گذشته انجام شده و برای سری اول ۱۰۰ میلیون یورو پذیره نویسی شده و پذیره نویسی اول تکمیل شده است.

عبدالعلی علی عسگری مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس نیز با قدردانی از همکاری های همه جانبه بانک ملت اظهار داشت: پروژه جمع آوری گازهای مشعل پالایشگاه بید بلند پروژه ای بسیار ارزشمند و در ابعاد ملی و جهانی است که علاوه بر جلوگیری از ثروت سوزی و آلایندگی هوا برای کشور، تولید ثروت و درآمد  نیز می کند.

لینک خبر:

https://sobhtazeh.news/?p=5453

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
بانک سپه
بانک صادرات