سه شنبه | ۵ تیر ۱۴۰۳ | ۱۶:۱۵

جزیات تصیمم انتخاباتی ظریف

محمدجواد ظریف
به گزارش صبح تازه،‌ در جلسه سران قوا که بعد از ظهر ۳۱ اردیبهشت که به میزبانی محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور و با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در محل ساختمان دولت برگزار شد، زمانبندی فرایند انتخابات شامل زمان تشکیل هیات های اجرایی، ثبت نام نامزدها، تبلیغات و روند برگزاری مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد با توجه به توافق اولیه شورای نگهبان، انتخابات برای تعیین رئیس جمهور جدید در تاریخ ۸ تیرماه ۱۴۰۳ برگزار شود.

بر اساس تقویم مصوب انتخابات، ثبت نام از داوطلبان در روزهای ۱۰ تا ۱۴ خرداد و بررسی صلاحیت ها در روزهای ۱۵ تا ۲۱ خرداد انجام می شود. در روز ۲۲ خرداد اسامی داوطلبان نهایی اعلام خواهد شد. از ۲۳ خرداد تا ۶ تیر تبلیغات انجام خواهد شد. روز ۷ تیر تبلیغات ممنوع است و در روز ۸ تیر، انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. اگر انتخابات به مرحلۀ دوم کشیده شود، ۱۵ تیر مرحلۀ دوم انتخابات برگزار می‌شود.

با مرور اخبار انتخاباتی امروز-سه شنبه- هشتم خرداد ۱۴۰۳ می‌خوانیم:

سخنگوی شورای نگهبان با اعلام اینکه فرآیندهای انتخابات را بررسی کردیم و اقدامات مقدماتی فراهم شده است، افزود: از روز پنج‌شنبه عملا ثبت‌نام‌ها برای این دوره از انتخابات آغاز می‌شود.

معاون استاندار و فرماندار تهران هم خبرداد که ۱۰۰ هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی، نظارت، انتظامی و امنیتی برای برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در هشتم تیر ماه امسال برگزار می‌شود، در پایتخت سازماندهی شد و مشارکت می‌کنند.

همچنین سخنگوی ستاد انتخابات کشور به داوطلبان انتخابات توصیه کرد که پیش از مراجعه به ستاد برای ثبت نام، حتما اطلاعیه شماره یک این ستاد را که ناظر بر شرایط ثبت نام است، مطالعه و از واجد شرایط بودن خود اطمینان حاصل کنند. چرا که داوطلبان ریاست جمهوری فاقد شرایط ۱۲ گانه را ثبت‌نام نمی‌کنیم.

در نشست هم اندیشی استانداران سراسر کشور  هم که عصر دوشنبه در سالن پیامبر اعظم (ص) برگزار شد، احمد وحیدی مشارک حداکثری در انتخابات را مورد توجه و تاکید قرار داد و گفت : استانداران سراسر کشور مشارکت در انتخابات را با همه ابعاد باید دنبال کنند.

احزاب و تشکل‌ها چه کرده‌اند؟

دبیر شورای مرکزی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی(امنا) از آغاز بررسی ویژگی ها و جلسات ائتلاف امناء با نامزدهای ریاست جمهوری خبر داد و گفت: ضمن بررسی سوابق و برنامه کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، در تعامل با سایر طیف های جبهه انقلاب برای رسیدن به یک چارچوب وحدت آفرین در این انتخابات تلاش می کنیم.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه هم با اشاره به آغاز مذاکرات اعتدال و توسعه با احزاب اعتدال‌گرای اصلاح‌طلب و اصولگرا، گفت: شورای مرکزی این حزب به نوبخت و واعظی هم پیشنهاد حضور در انتخابات را داده است.

معاون حزب اعتدال و توسعه نیز درباره رویکرد این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت اولین اقدام حزب ما برای مشارکت در انتخابات، صحبت با علی لاریجانی بود که روز چهارشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد. من به همراه آقای واعظی و نوبخت و جنتی، جلسه دو ساعته‌ای را با وی داشتیم. ️

گفته می شود شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی هم در جریان بررسی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری به تصمیم اولیه خود برای حمایت از محسن هاشمی رفسنجانی رسید.

در همین ارتباط یکی از اعضای حزب کارگزان سازندگی با اشاره به جلسه اخیر شورای مرکزی این حزب گفته است که بنابر مصوبه کمیته سیاسی و تصویب اعضای شورای مرکزی برای دعوت از چند نفر از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب برای ثبت‌نام در انتخابات به جمع‌بندی رسیدیم که این افراد عبارتند از محسن هاشمی، حسین مرعشی، اسحاق جهانگیری، محمدجواد ظریف، بیژن زنگنه، عبدالناصر همتی و علی‌اکبر صالحی.

این در حالیست که سید محمود علیزاده طباطبایی از دیگر اعضای شورای مرکزی این حزب با اشاره به اینکه جلسه‌ای در روزهای گذشته به صورت مجازی برگزار شده است، اظهار کرد: در آن جلسه تصمیمی برای معرفی نامزد حزب گرفته نشد و قرار شد جلسه در روز پنج‌شنبه برگزار شود.

از شخصیت‌ها چه خبر؟

در پی انتشار اخباری مبنی بر احتمال حضور محسن هاشمی در انتخابات پیش رو، وی ضمن اینکه خبر حضورش را تایید نکرد،‌ گفت: باید ابتدا جلسه شورای مرکزی حزب برگزار شود. باید جلسه جبهه اصلاحات هم برگزار شود. در اخباری که امروز من در فضای مجازی مشاهده کردم، آمده که شورای مرکزی از نامزدی من حمایت کرده است، نه اینکه من نامزد شده باشم.

برخی شنیده‌ها حاکی است که علی شمخانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد.

امروز همچنین ️محمدعلی انصاری از نزدیکان سیدحسن خمینی در خصوص احتمال کاندیداتوری حجت‌الاسلام خمینی برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اجمالاً می‌دانم که ایشان بنایی برای کاندیداتوری ندارند.

شنیده هایی هم منتشر شد که  محسن رضایی در دیدار صبح امروز که با علیرضا زاکانی، شهردار تهران و سعید جلیلی داشته است، گفته: برای پیروزی نیازمند اجماع بر روی یک کاندیدا هستیم اگر روی یک گزینه اجماع نکنید کاندید خواهم شد.

اما دفتر محسن رضایی با انتشار اطلاعیه ای به گمانه‌زنی‌های منتشرشده مبنی بر حضور یا حضور نیافتن وی در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد و تاکید کرد: محسن رضایی تاکنون هیچ اظهارنظری دراین رابطه نداشته‌ و در حال حاضر مشغول رایزنی و ایجاد وحدت در بین نامزدهای احتمالی جبهه انقلاب است. درصورتی که به تصمیمی برسد بصورت رسمی اعلان خواهد شد.

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت دوازدهم بار دیگر تاکید کرد که فعلا قصد حضور در انتخابات را ندارم.

اما عبدالناصر همتی اعلام کرده است که دوباره در انتخابات شرکت خواهد کرد.

از طرف دیگر گفته می شود بخشی از شخصیت‌های اصلاح طلب از احزاب مختلف اصلاح طلب به طور جدی بر کاندیداتوری اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی به اجماع رسیده‌اند. ولی او نیز همچون علی لاریجانی منتظر انجام مذاکراتی در سطوح بالا برای اطمینان از تایید توسط شورای نگهبان است.

بر اساس برخی شنیده‌ها نیز مهدی غضنفری وزیر صنعت احمدی‌نژاد و رئیس صندوق توسعه ملی هم قرار است در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود و گفته است که در حال بررسی شرایط هستم.

همچنین برخی کانال های خبری از احتمال کاندیداتوری سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رییس بنیاد شهید برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری حکایت دارد.

برخی نزدیکان محمد مهدی اسماعیلی هم در حال رایزنی با وی جهت حضور در عرصه انتخابات هستن،‌ اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز هیچ پاسخی به پیشنهاد نزدیکانش نداده است.

امروز گفته شد که جمعی از نخبگان و فعالان سیاسی طی نامه‌ای از داوود منظور دعوت کردند تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

مسعود زریبافان از فعالان سیاسی اصولگرا  هم گفته است که قصد ثبت نام در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دارد.

سیدمحمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رابطه با خبر کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ و دیدارش با سیدمحمد خاتمی گفته است: من اخیرا با سیدمحمدخاتمی دیدار داشتم و ایشان به دلیل لطفی که به من داشتند پیشنهاد کاندیداتوری دادند.

وی  افزود: در این باره با آقای  خاتمی  گفتگو کردم و به منزل ایشان رفتم. هنوز تصمیم قطعی نگرفته ام و در حال بررسی هستم.

محمدجواد ظریف هم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قصدی برای کاندیداتوری در انتخابات دارید؟ گمانه‌زنی‌ها درباره حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری را رد کرد و گفت: خیر.

امروز همچنین چند تن از منتخبان مجلس دوازدهم خبرداده اند که سعید محمد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کند.

در پی انتشار این اخبار، حسن خانلری، مشاور رسانه ای سعید محمد درباره احتمال حضور وی در انتخابات عنوان کرد: در چند روز اخیر با درخواست های متعدد و کثیری از سوی جوانان، چهره های سرشناس سیاسی، نظامی، دولتی و مردمی مبنی بر حضور آقای محمد مواجه هستیم و آقای سعید محمد هنوز تصمیم قطعی در این خصوص نگرفته است.

 مسعود پزشکیان که در چند روز اخیر احتمال کاندیداتوری اش برای انتخابات ۸تیتر خبر ساز شده بود،‌ از قطعی شدن ثبت نام خود برای ریاست جمهوری خبر داده است.

گفته می شود، در جلسه امروز صحن مجلس شورای اسلامی، منتخبان ترک زبان و اصلاح طلب با حضور وی جلسه ای داشتند و در رابطه با ستادها و فعالیت های انتخاباتی وی بحث و بررسی شده است.

امروز همچنین حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در توصیه هایی به به شورای نگهبان تاکید کرده است: نامزدهایی را که به زعم وی «راه‌حل همه مشکلات را در همراهی با آمریکا می‌دانستند» برای انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت کند.

محسن رهانی از فعالان سیاسی اصلاح طلب هم در تحلیلی درباره چهره‌های مطرح در جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته است: فعلا در جریان اصلاحات به نتیجه و اجماعی درباره نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نرسیده‌ایم و بحث‌ها ادامه دارد. افرادی مثل محمدرضا عارف، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان، محمد صدر، مجید انصاری و محمد شریعتمداری مطرح هستند. البته تاکنون هیچ‌کدام از آنها هنوز به صورت رسمی و قطعی اعلام حضور نکرده‌اند. از سویی این دیدگاه هم مطرح است که اگر قرار باشد سمت افراد معتدل برویم، علی لاریجانی موقعیت خوبی دارد.

محمدعلی ابطحی از دیگر فعالان اصلاح‌طلب هم در پیش بینی خود از فضای رقابتی در انتخابات پیش رو گفته است: جریان اصلاح‌طلب این بار تصمیم گرفته که برخلاف دوره های قبلی مشارکت فعالی در انتخابات پیش‌رو داشته باشد. اصلاح‌طلبان در وهله اول تصمیم گرفتند که در انتخابات پیش‌رو مشارکت کنند و با توجه به تجربه‌ای که در حمایت از حسن روحانی دارند، تصمیم گرفتند از نامزدهای غیر اصلاح‌طلب حمایت نکنند زیرا او (روحانی) آسیب زیادی به جریان اصلاح‌طلب وارد کرد.

در روزنامه‌ها و فضای مجازی چه خبر بود؟

اعتماد با تیتر «صدای پای مصلحین و مستقلین»،‌ آرمان ملی در گزارشی از حواشی کاندیداتوری سعید جلیلی با تیتر «دوربرگردان پایداری»؛‌ همدلی با تیتر «دوگانه انتخابات هشتم تیر» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری پرداختند.

جزییاتی از انتخابات ریاست جمهور چهاردهم 

طبق اعلام ستاد انتخابات کشور، ۱۰ خرداد تا ۱۴ خردادماه به‌مدت ۵ روز موعد ثبت‌نام از داوطلبان خواهد بود. سپس شورای نگهبان از ۱۵ الی ۲۱ خرداد صلاحیت‌های ثبت‌نام‌کنندگان را بررسی می‌کند و روز ۲۲ خرداد اسامی نامزدهای انتخابات دولت چهاردهم منتشر خواهد شد.

به‌ گفته‌ سخنگوی ستاد انتخابات، مهلت تبلیغات کاندیداها از ۲۳ خرداد الی ۶ تیرماه است و رأی‌گیری برای انتخابِ نهمین رئیس‌جمهور ایران در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ انجام خواهد گرفت.

لازم به ذکر است، با اصلاح قانون، انتخابات شوراها سال آینده برگزار می‌شود عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طبق طرح اصلاح ماده ۲۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه امسال و انتخابات شوراها سال آینده برگزار می‌شود.

منبع: نامه‌نیوز

https://sobhtazeh.news/?p=9722

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانک سپه
بانک صادرات